Z najmłodszymi o historii

Listopad to nie tylko czas wspominania bliskich nam zmarłych, ale również świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. Przygotowaniem do trudnych rozmów o historii była lekcja muzealna „Czy możemy marzyć o Polsce?” dla uczniów klas I-III.

Lekcja odbyła się 29 października, a poprowadziła ją instruktorka z Muzeum w Sulejówku, Pani Beata Kawałko. Zajęcia rozpoczęły się od nauki alfabetu Morse'a oraz odkodowania nadanej wiadomości - słowa „niepodległość”. Wzbogaceni o znajomość nowej techniki szyfrowania uczniowie sami przygotowali ukryte komunikaty-zagadki dla pozostałych grup. Kolejnym zadaniem było kaligrafowanie napisów na wyciętych z papieru piórach. Dzieci miały zapisać na nich skojarzenia związane z wolnością i niepodległością z dzisiejszej perspektywy, a także własne marzenia - marzenia młodych Polaków. Okazały się one bardzo interesujące – od zwyczajnie dziecięcych (aby na drzewach rosły... lalki), po duchowe (aby Pan Bóg wszystkich zabrał do nieba) oraz zdradzające ciepłe uczucia wobec naszego wspólnego dzieła – aby ta szkoła przetrwała sto lat!