Warsztaty plastyczne

Tegoroczna złota polska jesień sprzyja utrwalaniu piękna przyrody. Wtorek 22 października był dniem takiego właśnie utrwalania.

Inicjatorką odbywających się cyklicznie warsztatów była jak zwykle mama naszych uczniów, nieoceniona Pani Ewa Mitura. Uczniowie klas I-III SP na wstępie rozpoznawali, z jakich drzew spadły zebrane liście i uważnie studiowali ich kolor i fakturę. Za chwilę obiekty oględzin miały stać się dziełami malarskimi. Dzieci obrysowywały kontury na papierze lub samodzielnie rysowały liście, a następnie wypełniały je kolorami. Pracy towarzyszyły teoretyczne i praktyczne wskazówki dotyczące warsztatu malarskiego. Uczniowie usłyszeli, że akwarela „nie boi się wody” i nie jest symetryczna, co oznacza, że odcienie jednego koloru mogą być bardzo różne zależnie od ilości wody, a można jej dodawać sporo. Dzieci empirycznie poznały różnicę pomiędzy techniką stosowania farb akwarelowych a używanych na co dzień plakatowych, zauważyły także, jak różne efekty można uzyskać, stosując wspomniane rodzaje farb. Po zakończeniu warsztatów mali kronikarze przyrody umieścili swoje prace na klasowych wystawach.