Sukces na Olimpiadzie Języka Łacińskiego

W ostatnim tygodniu odbył się w Lublinie centralny etap XXXVII Olimpiady Języka Łacińskiego. Nasza uczennica, Hania Dyderska, która przeszła etap szkolny i etap okręgowy, z pełnym zaangażowaniem i gotowością przystąpiła do olimpijskich zmagań i osiągnęła znaczący sukces.

Pierwszego dnia zmagań czekał na nią łaciński fragment z dzieła "De officiis" Cycerona, opisujący magiczny pierścień Gygesa - ów tekst który należało przełożyć na język polski. Historia w nim zawarta niejednemu spośród czterdziestu uczestników przypomniała Bilbo Bagginsa i jego niezwykłe znalezisko, co jednak nie sprawiało, że nie trzeba było włożyć wiele pracy w przetłumaczenie niełatwego tekstu.

Hania poradziła sobie świetnie, co dało jej szansę stanąć przed komisją, która przepytywała z zagadnień dotyczących kultury antycznej jedynie piętnastu najlepszych uczniów. A pytania były rozmaite: od greckiej prozy V wieku przed Chr., poprzez przyjaciół Cycerona, a na upadku Cesarstwa rzymskiego kończąc.

Wreszcie przyszedł moment ogłoszenia wyników. Nasza uczennica znalazła się w grupie laureatów, czego serdecznie jej gratulujemy!