Poświęcenie kaplicy i 10-lecie istnienia Szkół Akwinaty

We wtorek 28 maja br. cała społeczność Szkół Akwinaty przeżywała niezwykle ważne wydarzenie: konsekrację ołtarza i poświęcenie nowej kaplicy szkolnej. Uroczystości zgromadziły liczne grono nauczycieli, uczniów, absolwentów, rodzin związanych ze szkołą a także wiernych Bractwa św. Piusa X. Konsekracji i poświęcenia dokonał J.E. bp Alfonso de Galarreta. Ponadto w tym dniu obchodzono również jubileusz 10-lecia istnienia Szkół Akwinaty w Józefowie.

Uroczystości związane z poświęceniem kaplicy i konsekracją ołtarza rozpoczęły się już w poniedziałek, 27 maja, kiedy to złożono w szkole relikwie świętych, które zostały następnego dnia wmurowane w konsekrowany ołtarz nowej kaplicy. Relikwie świętych Agaty, Bonifacego, Aureliusza i Firmina pozostały w szkole przez całą noc w starej kaplicy.

We wtorek obrzędy rozpoczęły się o godz. 9:00 poświęceniem kaplicy od zewnątrz. Następnie wszyscy udali się do środka, aby uczestniczyć w uroczystościach. Po poświęceniu kaplicy oraz konsekracji ołtarza (z wmurowaniem weń relikwii świętych), rozpoczęła się Msza święta pontyfikalna. W homilii, Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że jako społeczność szkolna mamy wielki przywilej posiadania tak pięknej kaplicy, która jest miejscem szczególnym – niejako oczami i uszami Pana Boga. To w tym miejscu – mówił bp de Galarreta – Pan Bóg nas szczególnie widzi i słyszy nasze modlitwy.

Po zakończeniu bogatej liturgii pierwszej sprawowanej w nowej kaplicy pw. Świętej Rodziny Mszy świętej, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek w szkolnej jadalni.

[[{"fid":"99157","view_mode":"file_styles_main_visual","fields":{"format":"file_styles_main_visual","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"field_image_title[pl][0][value]":"","field_image_description[pl][0][value]":""},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"file_styles_main_visual","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"field_image_title[pl][0][value]":"","field_image_description[pl][0][value]":""}},"link_text":null,"attributes":{"class":"media-element file-file-styles-main-visual","data-delta":"2"}}]]

Druga część wtorkowych wydarzeń rozpoczęła się o godzinie 15:00. Wówczas wykład o katolickiej edukacji wygłosił ks. Karol Stehlin FSSPX. Ksiądz Stehlin mówił m.in., że dobra edukacja wymaga, aby oprócz formowania intelektu, jednocześnie troszczyć się o duszę młodego człowieka. Mówił, że nikt z nauczycieli czy rodziców nie jest sam z siebie zdolny zrobić tego dobrze, dlatego kluczowe jest, aby sercem wychowywania i nauczania była jedność z Bogiem, szczególnie we Mszy świętej. Co więcej – przypominał ks. Stehlin – nie można nigdy tracić sprzed oczu prawdziwego celu wychowania i w ogóle życia człowieka: zbawienia. Dobra katolicka edukacja będzie więc wychowywać nie tylko mądrych ludzi, specjalistów w swoich dziedzinach, ale przede wszystkim dusze żyjące w komunii z Bogiem, dążące do nieba.

Obchody 10-lecia szkoły zamknęła część artystyczna, w której wystąpili absolwenci Akwinaty, Utwory Moniuszki zaprezentowali Szymon Frycholc (śpiew) i Dionizy Chańczycz (akompaniament), a następnie Gabriela Dindorf zagrała na fortepianie kilka utworów m.in. Chopina, Beethovena czy Rachmaninowa. Zebrani przyjęli koncert z wielkim entuzjazmem, pełni podziwu dla talentu występujących.