Misja F(X)

Wydarzeniem wieńczącym tegoroczną Konferencję Edukacji Klasycznej było przedstawienie zatytułowane Misja F(X).

Autorski tekst wyreżyserowany przez Panią Agnieszkę Kantorowicz opowiada historię św. Franciszka Ksawerego, pierwszego jezuickiego misjonarza zdobywającego dusze dla Pana Boga w Japonii. Widzowie mogli śledzić dzieje tego arcytrudnego przedsięwzięcia wymagającego poznania i dostosowania się do obcej Europejczykowi kultury. Zilustrowano poczynania świętego, który początkowo musiał zmagać się z niechęcią i pogardą krajowców, by w końcu przebrać się w strój Japończyka. Jezuita zrozumiał, że cnota ubóstwa nie wywołuje właściwego wrażenia, toteż uciekł się do wykorzystania przepychu – wszystko po to, by móc przekonać innych do wiary katolickiej. Ukazana została droga nawracania Japończyków, niezainteresowanych nową dla nich religią, uwikłanych w wewnętrzne walki o władzę lub zajętych celebrowaniem ceremonii, np. parzenia i kosztowania herbaty.

Na scenie raz po raz ukazywała się galeria postaci przebranych w piękne egzotyczne stroje, warto było też zobaczyć „herbaciany taniec” oraz układy taneczne inspirowane wschodnimi sztukami walki. Spektakl można zobaczyć na naszym szkolnym kanale YouTube.