Konkurs ministrancki

W trakcie całego roku szkolnego nasze trzy korporacje rywalizują między innymi w konkursie ministranckim. Chłopcy zdobywają punkty systematycznym i godnym posługiwaniem przy ołtarzu, a 5 lutego odbyła się teoretyczna część konkursu.

Uczniowie – przedstawiciele trzech civitates – losowali pytania z zakresu liturgii. Zadania dotyczyło kolejno świętych czasów, czyli okresów liturgicznych, świętych miejsc i świętych obrzędów. Ministranci omawiali arkana posługiwania przy ołtarzu, wykorzystując przygotowane rekwizyty. Prowadzący konkurs ks. Jakub Wawrzyn wymagał nie tylko znajomości tematu, ale również precyzyjnego opisu wypowiadanego piękną polszczyzną. Uczniowie wyjaśniali nazewnictwo i przeznaczenie liturgicznych przedmiotów, prezentowali kolejność nakładania kapłańskich szat. Po zaciętej i wyrównanej walce zwycięstwem mogła cieszyć się Antiqua, wyprzedzając zaledwie o dwa punkty Sarmaticę.