Dzień Patrona Szkoły

Źródło: Szkoły św. Tomasza z Akwinu

6 marca świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły. Podczas uroczystej Mszy św. z wyższą asystą wysłuchaliśmy kazania Rektora Szkoły, x. Szymona Bańki, który scharakteryzował postać św. Tomasza z Akwinu jako filozofa objaśniającego wiarę za pomocą rozumu.

Przytoczona została legenda o androidzie wykonanym przez św. Alberta Wielkiego. Nasz patron miał zniszczyć ów słynący z mądrości twór, gdy ten nie potrafił dowieść istnienia Boga. Św. Tomasz poświęcił swe życie przekazywaniu prawd wiary za pomocą rozumu, „darmo otrzymanego” i „bez zazdrości użyczanego”, udowadniając w ten sposób, że prawdę można i należy poznawać. Takie też motto przyświeca naszej Szkole, która tego świętego obrała za swego patrona.

Po Mszy św. zasiedliśmy do śniadania śledziowego, ulubionej ryby św. Tomasza z Akwinu. Komisja oceniała wyrafinowane dania przygotowane przez trzy korporacje. Najsmaczniej przyrządziła i najpiękniej podała śledzie Antiqua. W tym samym czasie młodsze dzieci również zasiadły do śniadania, przygotowanego z pomocą naszych nieocenionych Mam. Obydwie grupy spotkały się w sali teatralnej, gdzie uczniowie klas I-III SP przedstawili scenkę teatralną o św. Tomaszu – po łacinie! Bezbłędnie wypowiedziane dialogi zawdzięczamy Profesorowi Andrzejowi Hołowińskiemu, nauczycielowi tego pięknego klasycznego języka. Kolejnym punktem uroczystości był konkurs, podczas którego należało odpowiedzieć na pytania dotyczące życia św. Tomasza, przetłumaczyć sentencję łacińską i wyjaśnić jej zawiłości gramatyczne, a następnie posłużyć się wiedzą zgromadzoną i opisaną przez naszego patrona, przedstawiając skomplikowane zagadnienia teologiczne. Uczniowie, oceniani przez komisję złożoną z x. Rektora i x. Jakuba Wawrzyna, wyjaśniali,dlaczego dusza nie może być ciałem, co to znaczy, że dusza jest samoistna i czy dusze zwierząt mogą iść do nieba.

Najwięcej punktów w tej arcytrudnej konkurencji zdobyła Sarmatica. W czasie konkursu młodsze dzieci obejrzały animowany film traktujący o sile przyjaźni i wierności, umiejętności przebaczania i prawdziwym bohaterstwie.

Na naszym kanale YouTube można obejrzeć fragmenty uroczystości.