Teatr „Yorick”

Kadr z anglojęzycznego spektaklu "Rosencrantz and Guildenstern"

Teatr Uczniowski powstał spontanicznie, w odpowiedzi na potrzebę zorganizowania oprawy artystycznej w czasie wizyty bp. Alfonsa de Gallarety, który w 2009 roku poświęcił budynek szkoły. Garstka uczniów, którzy uczęszczali wówczas do szkoły, zrezygnowała z przygotowania typowej akademii lub wiązanki poezji na rzecz wystawienia skrótu Nie-boskiej Komedii Zygmunta Krasińskiego. Uczniowie nie dysponowali wówczas odpowiednim oświetleniem, pracownią krawiecką ani doświadczeniem. Jednakże już to pierwsze przedstawienie, mimo ubogiej dekoracji, mimo tego, że odbyło się w sali multimedialnej a nie w teatralnej (która, nota bene, jeszcze nie istniała), pokazało, że w szkole potrzebny jest teatr. Teatr, który uczy nie tylko literatury, dykcji i ruchu scenicznego, ale także odpowiedzialności, zaangażowania i umiejętności współpracy.

 

Od samego początku uczniowie angażujący się w działalność „Yoricka” przygotowywali około trzech spektakli w trakcie roku szkolnego. Niektóre z nich wystawiali kilkakrotnie, chociaż w działalności tego teatru najważniejsze nie jest wielokrotne wystawianie tego samego przedstawienia. Młodzi aktorzy najwięcej korzystają na samym przygotowaniu spektaklu i nierzadko ciężkiej pracy, która jest do tego potrzebna. Wystawienie spektaklu jest ukoronowaniem wysiłku, nagrodą, którą odbierają przy gromkich oklaskach publiczności.

Wiele zmieniło się i z pewnością wiele jeszcze zmieni się w naszym teatrze. Kiedyś bez sceny – teraz ćwiczymy na naszej sali teatralnej; na początku w wypożyczanych strojach – dziś korzystamy z bogatej garderoby, a na każde przedstawienie szyjemy dodatkowe stroje; na pierwszych spektaklach urozmaiceniem w oświetleniu była pomalowana ręcznie żarówka wkręcona do nocnej lampki – teraz nasza sala teatralna ma już kilka reflektorów, kabinę dla operatora światła i cały zestaw kolorowych filtrów. Aktorzy osiągnęli już bardzo dużo, i z pewnością są w stanie dalej podnosić poziom przedstawień „Yoricka”.

Jak wiadomo, Yorick był błaznem na dworze króla Hamleta. Nazwa teatru zobowiązuje, dlatego każdego roku przynajmniej jedna z wystawianych sztuk jest autorstwa Mistrza ze Stratfordu (Sen nocy letniej, Dwaj panowie z Werony, Burza, Stracone zachody miłości, Wiele hałasu letniej). Teatr Uczniowski wystawiał także inne, w wielu przypadkach unikalne w Polsce przedstawienia: Dusza i ciało (libretto A. Manniego do oratorium Emilia de’ Cavalieri) oraz anonimowy Sir Thomas More zostały specjalnie przetłumaczone dla „Yoricka” przez Jana Macieja Głogoczowskiego. Wraz z autorską adaptacją Latającej Gospody G. Chestertona spektakle te stanowią polskie premiery tych dzieł. 

Od 2014 roku, kiedy w szkole po raz pierwszy zorganizowany został konkurs recytatorski poezji i prozy angielskojęzycznej Językiem Shakespeare’a, „Yorick” rokrocznie przygotowuje z tej okazji angielskojęzyczne przedstawienia najsłynniejszych dzieł Shakespeare’a. Repertuar dopełnia klasyka dramatu polskiego: pamiętne Wesele Wyspiańskiego oraz Schillerowska Pastorałka i Historia o chwalebnym Zmartwychwstaniu Mikołaja z Wilkowiecka.

Niektóre spektakle Teatru Yorick można zobaczyć na szkolnym kanale YouTube.

Autorski spektakl Teatru Yorick na podstawie książki G.K. Chestertona "Latająca Gospoda"