Wycieczka do Poznania

W pierwszym tygodniu kwietnia grupa uczniów z prof. Andrzejem Hołowińskim wybrała się na krótki wyjazd naukowy do Poznania. Uczestnicy za cel postawili sobie zlokalizowanie i lepsze przyjrzenie się sentencjom łacińskim, które znajdują się w różnych częściach miasta.

Zaczęli od poznańskiej fary, dawnego jezuickiego kościoła, w którym przy ołtarzach poświęconych świętym Towarzystwa Jezusowego mogli lepiej poznać historię ich życia, odczytując łacińskie zdania. Okazało się, że niektóre zawierały błędy spowodowane najczęściej nieuwagą konserwatorów, którzy uznawali, że ich wersja jest lepsza niż oryginał.

Kolejnym punktem wycieczki był poznański ratusz, którego trzy ściany pokryte są wieloma łacińskimi adagiami: mówią o tym, jak powinno być rządzone miasto, jakie powinny panować w nim obyczaje, kim powinni być rządzący.

Wisienką na torcie była wizyta w Bibliotece Uniwersytetu Adama Mickiewicza, w której mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat rękopisów i starodruków. Nie zabrakło oczywiście możliwości obejrzenia najwspanialszych zbiorów Biblioteki.