Świętowanie ważnych rocznic

W roku 2022 obchodziliśmy dwie ważne rocznice: w czerwcu 105–lecie objawień Maryi w Fatimie, a w październiku 105–lecie powstania Rycerstwa Niepokalanej. Z tych okazji grupa teatralna klas 0-4 Szkoły Podstawowej przygotowała dwa spektakle.

Przedstawienie o MI to przede wszystkim wspomnienie jej założyciela, św. Maksymiliana Kolbe. W trakcie trwających ponad miesiąc prób uczniowie wielokrotnie usłyszeli i powtórzyli najważniejsze prawdy duchowe przekazywane przez świętego. Szczególnie ciekawe były fragmenty sławnych konferencji wygłaszanych dla braci oraz obrazowe stwierdzenia, na przykład:

„Świętość jest wtedy, gdy w=W, czyli gdy moja wola (w) jest zgodna z wolą Bożą (W)”.

„My jesteśmy zerami. Maryja – tak jak jedynka, którą postawimy przed zerami - nadaje tym zerom wartość milionów”.

„My nic nie rozumiemy ze spraw nieskończonego Boga, bo nasz rozum mieści się w czapce”.

W trakcie spektaklu przedstawiony był także dialog apologetyczny świętego z ateistą. Jasne, logiczne dowodzenie sprawiło, że rozmówca jednoznacznie stwierdził istnienie Boga. Sami uczniowie uznali wypowiedzi ojca Maksymiliana za gotowe, do tego łatwe do zapamiętania sformułowania, które można wykorzystywać w apostolskich rozmowach. Oby te słowa owocowały w duszach naszych małych apostołów!