Święci bliżej nas – św. Stanisław Kostka

Rok 2018 minął pod znakiem św. Stanisława Kostki. Staraliśmy się uczcić tego wyjątkowego patrona kapłanów na różne sposoby, przede wszystkim poprzez głośne czytanie jego biografii podczas comiesięcznego czytania duchowego organizowanego w klasach I-III.

Ksiądz Jakub Wawrzyn przygotował ciekawą prezentację, dzięki której nasi najmłodsi uczniowie mogli nieco bliżej poznać postać św. Stanisława. Nasz duchowy opiekun nauczył także dzieci śpiewać pieśń o świętym. Do kolejnych pouczających zabaw możemy zaliczyć chwile z grami planszowymi opartymi na życiorysie Stanisława Kostki, wykonanymi przez licealistów. W grudniu uczniowie klas I-V pod wodzą pani Aldony Duklewskiej przygotowali przedstawienie relacjonujące przebieg życia patrona tego roku: jego dzieciństwo znamionujące przyszłą świętość, trudności, z jakimi borykał się odkrywszy swoje powołanie, mężne znoszenie szykan brata i kolegów, cudowne uzdrowienie i prawdziwie godne przygotowania do śmierci. Ze sceny padły najpiękniejsze myśli świętego. „Ja do większych rzeczy jestem stworzony” – tłumaczył skłonnym do psot kolegom. Jego postawę wobec Niepokalanej najlepiej oddają słowa: „Przecież to Matka moja...”

Ilustracja: Wikimedia Commons user Bestbudbrian, Attribution-Share Alike 4.0 International license.