Konkurs Retoryczny

Podczas Konkursu Retorycznego, który odbył się 27 lutego, uczniowie mogli wykazać się ćwiczonymi podczas zajęć umiejętności oratorskimi.

Zespoły Antiqua, Sarmatica i Medievica losowały sytuacje wraz z występującymi w nich bohaterami, zaczerpnięte z omawianych na lekcjach lektur, oraz teksty literackie, które miały posłużyć za materiał do oracji. Trudność zadania polegała na tym, że należało wcielić się np. w Guślarza rozpoczynającego obrzęd dziadów, a tekstem, którym bohater miał dziady rozpoczynać, był dziecięcy wierszyk Juliana Tuwima. Ćwiczenia wymagały wydobycia odpowiedniego zabarwienia słów, dopasowanego do zaskakującego najczęściej kontekstu. Uczniowie poradzili sobie doskonale, np. wyganiając opisane w Dziadach widmo pieszczotliwymi słowami przeznaczonymi do kotka śniącego o piciu mleka. Zwycięzcą Konkursu okazała się Antiqua, wyprzedzając Sarmatikę o przysłowiowy włos.

Na szkolnym kanale YouTube można obejrzeć nagranie z konkursu.