Dzień Patrona Szkoły

Dzień Patrona Szkoły to dla naszej społeczności wyjątkowa okazja, by uczcić św. Tomasza z Akwinu – nasz wzór do naśladowania, a zarazem źródło inspiracji w codziennej edukacji i wychowaniu. To czas refleksji nad życiem i nauką Patrona oraz okazja do przypomnienia sobie, jak wartości intelektualne i duchowe wpływają na nasze codzienne życie i decyzje. Centralnym punktem obchodów Dnia Patrona Szkoły jest zawsze Msza Święta solenna, w której uczestniczy cała społeczność szkolna. W tym roku była to szczególna chwila – zostały poświęcone sztandary naszych Szkół.
Ten dzień obfitował w szereg zadań. Starsi uczniowie po wspólnym śniadaniu wzięli udział w licznych konkursach: kulinarnym, oczywiście ze śledziem – ulubioną potrawą św. Tomasza – w roli głównej oraz konkursie filozoficznym skoncentrowanym wokół pojęcia szczęścia. W tym roku najwięcej sukcesów odniosła civitas Antiqua. Nowością było układanie własnej modlitwy - litanii do św. Tomasza. W tej konkurencji zwycięska okazała się klasa 8 żeńska. Podczas oczekiwania na wyniki konkursów układano żartobliwe MEM-y na temat Patrona oraz wysłuchano koncertu.
Najmłodsi uczniowie obejrzeli anglojęzyczne przedstawienie teatralne na podstawie życiorysu św. Tomasza z Akwinu, przygotowane przez ich starszych kolegów. Następnie odbyły się świąteczne śniadania w gronach klasowych oraz niecierpliwie oczekiwana konkurencja - „Książeczka Patrona Szkoły”. Wszyscy uczniowie klas 0-III SP samodzielnie przygotowywali swoje prace. Aby zebrać materiał do książeczek, systematycznie zdobywali obrazki – nagrody za ukończenie poszczególnych zadań. Dzieci uważnie słuchały krótkiego żywotu św. Tomasza, po czym rozwiązywały quiz na temat Patrona. Wielkim powodzeniem cieszyły się zadania sportowe, takie jak biegi i rzuty do celu. Nie zabrakło zadania muzycznego związanego z twórczością św. Tomasza, czyli odśpiewania hymnu „Zbliżam się w pokorze”. Dzieci miały również utworzyć „żywy klucz wiolinowy” – utworzenie takiej figury było nie lada wyzwaniem! Po zakończonych konkurencjach i zdobyciu obrazków uczniowie pracowali nad ozdobieniem swoich pamiątkowych książeczek.
Siódmy marca okazał się jak zwykle dniem szczególnym - zarówno czasem refleksji, jak i wspólnego świętowania, budowania więzi i głębszego zrozumienia misji, która przyświeca naszej edukacji.