Wykład w Instytucie Romanistyki

Luty 22, 2023
źródło: fsspx.news

W święto patronki muzyki kościelnej, świętej Cecylii, uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej oraz licealiści uczący się języka francuskiego uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Celem wyjazdu była wizyta w  Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i  wysłuchanie wykładu pt. „Pisanie o  muzyce i pisanie muzyką? – kilka refleksji o (nie)muzyczności literatury” wygłoszonego przez muzykologa, dr Annę Opielę-Mrozik. Jeden z  poruszonych tematów dotyczył Fryderyka Chopina.

Śladami Fryderyka – Polaka i  Francuza – wiodła nas przed dotarciem na wykład ścieżka edukacyjna: przez Uniwersytet Muzyczny jego imienia, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z  siedzibą w zamku Ostrogskich, marmurowe ławeczki muzyczne z informacją o miejscach wiążących się z życiem pianisty w  Warszawie, kościół Świętego Krzyża, gdzie spoczywa jego serce,  dziedziniec UW z widokiem na Pałac Kazimierzowski, gdzie znajdowało się I Liceum Warszawskie i mieszkanie „Państwa Chopinowstwa”, jak o nim napisała Michalina z Wojnów Glogerowa. W  tym skromnym mieszkaniu Justyna Chopinowa, matka Fryderyka, prowadziła pensjonat dla uczniów, którzy w tym domu rozmawiali wyłącznie po francusku. Zatroszczył się o to ojciec pianisty, Mikołaj. Mieszkanie Chopinów sąsiadowało z mieszkaniem Samuela Bogumiła Lindego, dyrektora Liceum, twórcy Słownika Języka Polskiego.

Wyjazd wzbogacił wiedzę uczniów, również dzięki interesującej formie przekazu będącej atutem tego edukacyjnego przedsięwzięcia.