
W święto patronki muzyki kościelnej, świętej Cecylii, uczniowie VII klasy Szkoły Podstawowej oraz licealiści uczący się języka francuskiego uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.
Celem wyjazdu była wizyta w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i wysłuchanie wykładu pt. „Pisanie o muzyce i pisanie muzyką? – kilka refleksji o (nie)muzyczności literatury” wygłoszonego przez muzykologa, dr Annę Opielę-Mrozik. Jeden z poruszonych tematów dotyczył Fryderyka Chopina.
Śladami Fryderyka – Polaka i Francuza – wiodła nas przed dotarciem na wykład ścieżka edukacyjna: przez Uniwersytet Muzyczny jego imienia, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z siedzibą w zamku Ostrogskich, marmurowe ławeczki muzyczne z informacją o miejscach wiążących się z życiem pianisty w Warszawie, kościół Świętego Krzyża, gdzie spoczywa jego serce, dziedziniec UW z widokiem na Pałac Kazimierzowski, gdzie znajdowało się I Liceum Warszawskie i mieszkanie „Państwa Chopinowstwa”, jak o nim napisała Michalina z Wojnów Glogerowa. W tym skromnym mieszkaniu Justyna Chopinowa, matka Fryderyka, prowadziła pensjonat dla uczniów, którzy w tym domu rozmawiali wyłącznie po francusku. Zatroszczył się o to ojciec pianisty, Mikołaj. Mieszkanie Chopinów sąsiadowało z mieszkaniem Samuela Bogumiła Lindego, dyrektora Liceum, twórcy Słownika Języka Polskiego.
Wyjazd wzbogacił wiedzę uczniów, również dzięki interesującej formie przekazu będącej atutem tego edukacyjnego przedsięwzięcia.