Wycieczka na Roztocze

Czerwiec 27, 2023
źródło: Szkoły św. Tomasza z Akwinu

W ostatnim szkolnym tygodniu niemal czterdziestoosobowa grupa uczniów naszych szkół wybrała się na dwudniową wycieczkę do Zamościa i na Roztocze. Uczniowie zwiedzili Zamość, Zwierzyniec oraz mieli okazję cieszyć się pięknem Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Wyjazd rozpoczął się o poranku, w poniedziałek 19 czerwca. Po kilku godzinach podróży autokarem uczestnicy dotarli do pięknego Zamościa. W programie zwiedzania było stare miasto, gdzie mogliśmy podziwiać m.in. piękne kolorowe fronty kamieniczek, rotunda, zamojska katedra, kościół św. Katarzyny i Muzeum Nadszaniec.

Szczególnym miejscem okazała się Rotunda Zamojska, od której zaczęliśmy nasze zwiedzanie. Rotunda powstała jako działobitnia w pierwszej połowie XIX w. i stanowiła część fortyfikacji Zamościa. Natomiast w okresie II wojny światowej był tam niemiecki obóz podległy gestapo, miejsce martyrologii ludności Zamojszczyzny. W celach rotundy jest aktualnie zorganizowane muzeum, natomiast otacza ją cmentarz i piękny park.

Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła też zamojska katedra. Tu, oprócz naszego zamojskiego przewodnika, wiele ciekawych szczegółów co do historii i konstrukcji tej renesansowej budowli, przekazała nam p.Sara Hołowińska, jedna z opiekunek naszej grupy. Zobaczyliśmy też kościół św. Katarzyny, a potem – w drodze do Muzeum Nadszaniec – złapała nas wielka ulewa (która poniekąd stała się dodatkową atrakcją wyjazdu).

Po intensywnym czasie zwiedzania nadszedł czas na obiad (w restauracjach zamojskiego rynku) i zakwaterowanie w pensjonacie w pobliskim Zwierzyńcu. Wieczorem grupę czekało jeszcze ognisko, po którym udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy pysznym śniadaniem w naszym pensjonacie i zwiedzaniem Zwierzyńca. Zobaczyliśmy tym razem „kościół na wodzie” – budynek o bardzo ciekawej historii. Żona Jana “Sobiepana” Zamoyskiego (przyszła żona Jana III Sobieskiego – Marysieńka) zarządziła wybudowanie w Zwierzyńcu stawu, z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie, a sto lat później w latach (w 1. poł. XVIII w.) Tomasz Antoni Zamoyski i jego żona ufundowali na wyspie barokowy kościółek w intencji powrotu do zdrowia ordynata oraz jako wotum dziękczynne za narodziny oczekiwanego syna – Klemensa. Oprócz wspomnianego kościoła, obejrzeliśmy też Browar Zwierzyniec i stary młyn (w którym teraz mieści się karczma). Po zwiedzaniu Zwierzyńca ruszyliśmy do Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie przeszliśmy jedną z tras, podziwiając roztoczańskie szumy – mikrowodospady, których historia sięga trzeciorzędu.

Po spacerze wśród wodospadów wróciliśmy raz jeszcze na zamojskie stare miasto na obiad, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Józefowa. Wycieczka była wspaniałym czasem integracji i zdobywania wiedzy o tym malowniczym zakątku naszego kraju, jakim jest Roztocze.