Wycieczka do Woli Okrzejskiej

Listopad 07, 2022
źródło: fsspx.news

W czwartek, 27 października, dość liczna grupa licealistów i uczniów starszych klas szkoły podstawowej, wybrała się na wycieczkę do Woli Okrzejskiej – miejsca narodzin pierwszego polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza.

Uczniowie w czasie wyjazdu mieli okazję zobaczyć kościół pw. świętych Piotra i Pawła w Okrzei, w którym dwa dni po narodzinach został ochrzczony Henryk Sienkiewicz. Panie przewodniczki przybliżyły też historię kościoła, ufundowanego przez rodzinę matki noblisty – Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej. Zresztą, majątek w Woli Okrzejskiej, w którym teraz znajduje się muzeum, należał właśnie do Cieciszowskich.

Oprócz kościoła uczniowie odwiedzili także kopiec usypany dla upamiętnienia noblisty oraz grób jego matki na pobliskim cmentarzu.

Z kolei w muzeum, które mieści się w oficynie majątku Cieciszowskich w Woli Okrzejskiej (z właściwego dworu, jak mogliśmy się przekonać, pozostały jedynie fundamenty w parku), uczniowie dowiedzieli się wielu szczegółów z życia autora Trylogii.

Pani przewodniczka opowiadała między innymi o podróżach i sposobie pracy Sienkiewicza. Mieliśmy nawet okazję zobaczyć fragmenty rękopisu „Potopu” oraz przedmioty codziennego użytku i pamiątki po autorze „Quo vadis”. Ekspozycja zawierała także elementy związane z ekranizacjami dzieł pisarza, jak np. afisze filmowe czy rekwizyty – strój Nel czy tron Nerona (na którym nawet można było się sfotografować). Utalentowani muzycznie uczniowie mogli też zagrać na fortepianie, na którym Stefania Sienkiewiczowa usiłowała nauczyć grać małego Henryka.

Po zwiedzaniu muzeum w planach było ognisko i spacery po parku, co udało się świetnie ze względu na sprzyjającą pogodę. Natomiast ostatnim punktem programu był wspólny obiad, który mieliśmy okazję zjeść w Dworze Sienkiewicz (a jakże!) w Okrzei. Potem, bogatsi o wiedzę i ciekawe doświadczenia, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Józefowa.