Olimpiada Języka Łacińskiego

Marzec 23, 2022
źródło: fsspx.news

Uczniowie Akwinaty już od kilku lat, nie bez sukcesów, biorą udział w Olimpiadzie Języka Łacińskiego. W tym roku na etapie centralnym reprezentował nas Jan Przybysiak, który tak opisuje swój sukces:

Tegoroczna OJŁ odbyła się w Toruniu i trwała dwa dni. 16 marca wraz z panem prof. Andrzejem Hołowińskim dotarłem do miasta Mikołaja Kopernika, a dwie godziny opóźnienia pociągu nie zdołało popsuć naszych dobrych nastrojów i pozytywnego nastawienia. Następnego dnia, pełen wątpliwości, przystąpiłem do etapu pisemnego. Zadanie polegało na przetłumaczeniu na język polski fragmentu mowy Cycerona Pro Cluentio. Po kilku godzinach wytężonej pracy nad tekstem Arpinaty udaliśmy się na Rynek Staromiejski, aby wraz z przewodnikiem lepiej poznać Toruń.

18 marca przystąpiłem do zmagań ustnych: pytania dotyczyły najrozmaitszych zagadnień związanych ze światem antycznym. Ostateczny wynik przekroczył moje najśmielsze oczekiwania! Zdobywając drugie miejsce w Polsce, czułem nie tylko wielką radość i satysfakcję, ale również zdałem sobie sprawę, że lata ciężkiej pracy i zaangażowania przynoszą wspaniałe rezultaty. Tytuł laureata OJŁ jest dla mnie uwieńczeniem pewnego etapu nauki oraz zachętą do jeszcze lepszego poznania języka Rzymian i ich kultury.