Ślubowanie i otrzęsiny

Październik 14, 2022
źródło: Szkoły św. Tomasza z Akwinu

W czwartek, 6 października odbyło się ślubowanie, a zaraz po nim – otrzęsiny i przydzielenie nowych uczniów do szkolnych korporacji.

Wszystko, co ważne, zaczynamy w kaplicy. Podobnie było z czwartkowymi uroczystościami. Ksiądz Rektor rozpoczął od krótkiego przemówienia, w którym przypomniał, że każdy uczeń naszej szkoły staje przed szansą wzrastania w mądrości i cnotach. Może wykorzystać wszystko, co daje mu nasza szkoła – od wiedzy po wychowanie i relację z Panem Bogiem. Wszystko zależy od chęci i postawy ucznia Akwinaty.

Po tych (po)ważnych słowach i odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego wszyscy czwartoklasiści oraz nowi uczniowie starszych klas szkół Akwinaty złożyli swoje ślubowanie. W tym czasie pozostali mieli szansę przypomnieć sobie, do czego mniej lub bardziej dawno się zobowiązywali. Następnie młodsi uczniowie powrócili na lekcje, a starsi – udali się na dalsze uroczystości otrzęsinowe do sali teatralnej.

Otrzęsiny rozpoczęły się od prezentacji szkolnych civitates. Przedstawiciele każdej z nich – Antiquy, Medieviki i Sarmatiki – zaśpiewali swój hymn, przedstawili korporację i zaprezentowali krótką scenkę dotyczącą patrona. Wszystkie civitates bardzo się starały jasno określić swoją specyfikę i plastycznie ukazać najważniejsze fakty z życia patronów. Wydaje się, że udało się im to doskonale.

Następnie na scenę zaproszono nowych uczniów i podzielono ich na drużyny. Pierwszym zadaniem kandydatów do korporacji było odgadnięcie kilku haseł, przygotowanych przez kolegów z III LO w formie krótkich scenek kalamburowych. Hasła były oczywiście związane ze szkołą. Uczniom udało się nazwać niemal wszystkie inscenizacje, przy jednej pomóc musieli bardziej doświadczeni koledzy. Po tej pierwszej konkurencji to właśnie nowi uczniowie mieli zaprezentować swoje zdolności aktorskie. Ich zadanie polegało na odegraniu wylosowanej scenki przy użyciu tekstu Lokomotywy Juliana Tuwima. Niestety nie wszystkim drużynom udało się prawidłowo wykonać to proste ćwiczenie retoryczne, ale nie da się ukryć, że uczniowie starali się dać z siebie wszystko, a publiczność to doceniła.

Szkolne otrzęsiny zakończyły się przydzieleniem nowych uczniów do civitates. Przedstawiciele każdej korporacji z dużym entuzjazmem witali nowych kolegów. Mamy nadzieję, że dobrze wykorzystają oni zarówno szansę na koleżeńską współpracę w civitates, jak i czas edukacji spędzony w naszej szkole w ogóle.