Pierwszy konkurs korporacyjny

Październik 30, 2018
źródło: Szkoły św. Tomasza z Akwinu

Już w październiku szkolne Civitates miały szansę konkurować w pierwszym w tym roku konkursie korporacyjnym, który dotyczył historii i modlitwy różańcowej.

 

Październik to miesiąc różańcowy. Modlitwa różańcowa nie raz sprawiła, że chrześcijańskie wojska pokonały wrogów zagrażających Europie. W konkursie uczniowie stanęli przed zadaniem baczniejszego przyjrzenia się trzem wielkim bitwom – pod Lepanto, Chocimiem i Wiedniem i różańca w każdym z tych zwycięstw. Korporacje miały przygotować plakaty albo gazetkę, które wyeksponowały na jednej trzeciej słupa w holu głównym szkoły.
 
Civitas Sarmatica wykonała gazetkę dotyczącą bitwy pod Chocimiem w 1621 roku. Uczniowie przejrzyście pokazali przebieg bitwy (w formie schematu) i wyraźną przewagę wojsk nieprzyjacielskich, które ostatecznie zostały pokonane.

Civitas Antiqua wykonała przestrzenną instalację (w formie fragmentu statku), na której przedstawiła bitwę pod Lepanto. Oprócz trójwymiarowej formy uwagę obserwatorów przyciągały też pięknie ręcznie wykonane ilustracje, skondensowany przejrzysty przekaz i wyraźnie zaznaczona rola modlitwy różańcowej.

Z kolei Civitas Medievica wykonała plakaty, na których przedstawiła zwycięstwo pod Wiedniem. Ta praca cechowała się dużą ilością dość szczegółowych informacji.

Jury konkursowe przyznało pierwsze miejsce Civitas Antiqua, doceniając pomysł i wysiłek jaki uczniowie włożyli w przygotowanie pracy. Drugie miejsce przyznano Civitas Sarmatica, a na trzecim uplasowała się tym razem Civitas Medievica.

Gratulujemy!