Jasełka i spotkanie kolędowe

Styczeń 24, 2019
źródło: Szkoły św. Tomasza z Akwinu

W ostatnich dniach przed zimowym wypoczynkiem uczniowie młodszych klas pod opieką pani Aldony Duklewskiej przygotowali tradycyjne przedstawienie jasełkowe.

Choć w ten sposób od wieków świętujemy Boże Narodzenie, w naszych jasełkach wyraziliśmy nie tylko radość z tego cudownego wydarzenia. Miały one nam o czymś przypomnieć, czegoś nauczyć, skłonić do zadumy. Ofiara Pana Jezusa, Jego przyszły Krzyż kładzie się cieniem na radosne chwile narodzin Dzieciątka. Dlatego w kulminacyjnym momencie przedstawienia pojawił się grzesznik, symbolizujący nas wszystkich, dla których miłosierny Bóg podjął Swe zbawcze dzieło. Jasełka przypomniały nam również prawdę o czyśćcu. Cierpiące dusze przedstawione były jako postaci, które liczą plamy – grzechy – na swych szatach, uniemożliwiające im upragnione wejście do Nieba.

W organizacji jasełek naszych najmłodszych wsparli starsi uczniowie, służąc swym talentami muzycznymi. Umilili śpiewem i grą również spotkanie kolędowe, które nastąpiło tuż po przedstawieniu. Bożonarodzeniowy czas uczciliśmy wspólnym świętowaniem. Kolędy śpiewali uczniowie, rodzice i nauczyciele, a także szczególnie serdecznie przez nas witani dziadkowie. Tuż po Dniu Babci i Dniu Dziadka mogli zobaczyć swoje wnuki w przedstawieniu jasełkowym – przecież swego czasu na pewno w takich grywali… Nie zapominamy o tym, co bardzo ważne – kultywowaniu pięknych polskich tradycji.